Adamed
ulga dla swędzącej skóry

Masz pytania? Zadzwoń

+48 22 751 85 17

FAQ

American Academy of Dermatology zaleca dzieci w wieku do 11 miesięcy kąpać nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu lub po intensywnych zabawach w błocie, kąpieli w zbiornikach wodnych, czy gdy jest spocone. Co z noworodkami? Dzieci rodzą się z naturalnym środkiem chroniącym skórę, czyli mazią płodową (vernix). Zawiera ona duże stężenie przeciwciał, a podczas rozwoju płodowego izoluje skórę od czynników infekcyjnych, znajdujących się w płynie owodniowym. Zaleca się opóźnienie pierwszej kąpieli dziecka o co najmniej kilka dni, a higienę w tym czasie można ograniczyć do przecierania fałdek zwilżoną pieluszką – w zupełności wystarczy to, by dziecko było czyste.

Powinna ona trwać niezbyt długo, 10–15 minut oraz odbywać się w niezbyt gorącej wodzie (37–38°C), do której należy dodać preparaty z olejami mineralnymi i roślinnymi, bez detergentów. Dodatkowo bardzo ważna jest następowa aplikacja emolientu w ciągu 3–5 minut po kąpieli.

Emolienty to preparaty do stosowania zewnętrznego posiadające właściwości nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające skórę. Są istotnym elementem profilaktyki i wspomagania leczenia wielu chorób skóry, zwłaszcza tych, w których istotną rolę patogenetyczną odgrywają zaburzenia funkcji i struktury bariery naskórkowej.

Tak zwany reżim emolientowy to złota zasada leczenia objawowego w atopowym zapaleniu skóry. Emolienty mają głównie za zadanie poprawiać dysfunkcję płaszcza hydrolipidowego skóry, uszczelniać warstwę naskórkową i zapobiegać międzynaskórkowej utracie wody (zjawisko TEWL ang. Transepidermal Water Loss). Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z najnowszą generacją emolientów, które dodatkowo zaopatrzone są w funkcje np. przeciwzapalne lub dostarczające lipidy do skóry.

Suchość skóry nasila świąd, dlatego podstawowe znaczenie ma zapobieganie wysuszeniu skóry i regeneracja bariery naskórkowej, polegająca na odbudowie płaszcza lipidowego i przywrócenia właściwego nawodnienia warstwy rogowej.

Dlatego, jeśli masz skórę suchą, wrażliwą, która jest podrażniona i swędząca po stosowaniu zwykłych kosmetyków, staraj się unikać mydeł i używać do mycia tylko preparatów o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Pamiętaj także o codziennym stosowaniu odpowiednich preparatów nawilżająco-zmiękczających, które zmniejszają suchość skóry (zwłaszcza te zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, gł. linoleinowy i g – linolenowy) i działają przeciwświądowo (polidocanol) i przeciwzapalnie (sepicalm S). Pomocne są również substancje sprzyjające zatrzymywaniu wody w naskórku (np. mocznik, kwas mlekowy, gliceryna, kwas hialuronowy), a także zapobiegające jej utracie poprzez uszczelnienie naskórka (ceramidy, fosfolipidy, woski). Wszystkie wymienione wyżej właściwości posiadają preparaty pielęgnacyjne z linii Atoperal®.

Nadmierne wysuszenie skóry może powodować częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych (bardzo suche powietrze), przebywanie na słońcu (promieniowanie UV), ogrzewane pomieszczenia, zbyt długie kąpiele oraz stosowanie klasycznych preparatów myjących zawierających detergenty.

Produkty z serii Atoperal Plus opracowane zostały głównie z myślą o osobach dorosłych i dzieciach starszych. Badania aplikacyjne wykonywane były na skórze osób dorosłych. Dla niemowląt i małych dzieci rekomendujemy serię pielęgnacyjną Atoperal Baby Plus.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych chorób skóry o podłożu alergicznym. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w już w 1. roku życia i w 50% ustępują w ciągu 2. roku życia. U chorych z AZS często współistnieją inne schorzenia atopowe: alergiczny nieżyt nosa lub spojówek, astma oskrzelowa. W AZS stwierdza się nadwrażliwość na alergeny pokarmowe i wziewne, a także upośledzenie funkcji bariery naskórkowej, co objawia się wybitną suchością skóry. Skóra atopowa wymaga specjalnie dobranej pielęgnacji.

Zmiany skórne zmieniają się wraz z wiekiem. U małych dzieci często obecne są na całej skórze. Najczęściej pojawiają się na policzkach, owłosionej skórze głowy i pośladkach, gdzie przybierają postać pieluszkowego zapalenia skóry. Charakterystyczny jest ostry stan zapalny, sączenie, nadżerki i strupy. Towarzyszy im silny świąd. W okresie późniejszego dzieciństwa i u dorosłych dominuje suchość skóry, obecne są grudki, rumień, a następnie złuszczanie, pogrubienie i pobruzdowanie skóry. Typowe miejsca to okolice zgięć łokciowych i dołów podkolanowych, a także grzbiety rąk i stóp, oraz skóra twarzy i szyi. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd.

U dorosłego z reguły są to zmiany trwające wiele lat, rzadko pojawiają się one po okresie dojrzewania. Oprócz suchości i świądu obserwujemy rumień i złuszczanie w okolicach zgięć łokciowych i podkolanowych, a także szyi, rąk i twarzy. Skóra często przybiera starczy wygląd.

Jeżeli u dziecka występują stale lub pojawiają się wielokrotnie, zmiany grudkowe, rumieniowe, bardzo swędzące w typowych miejscach (patrz wyżej), a skóra jest wybitnie sucha i ulega podrażnieniu po myciu lub stosowaniu różnych kosmetyków, należy zgłosić się do dermatologa w celu potwierdzenia rozpoznania AZS.